Bieg na 100m – rekord świata

2 min czytania

mężczyzna startuje w biegu na 100m

Lekkoatletyka jest nazywana królową dyscyplin sportowych, a bieg na 100 metrów jest bez wątpienia jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń. Na ten najkrótszy z wyścigów bez reszty czekają miłośnicy sportu podczas każdej imprezy lekkoatletycznej, a zdobyte na tym dystansie medale są niezwykle cenne. Odkryj fascynujące fakty i rekordy związane z biegiem na 100 metrów! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki jest obecny rekord świata na tym dystansie.

Rekordy biegu na 100 m

Prędkość w biegu na krótkim dystansie to suma frakcji sekund. Obecnie, miano najszybszego człowieka na globie przypisuje się Usainowi Boltowi z Jamajki, który ukończył sprint na odległość 100 metrów w czasie 9,58 sekundy. Tuż za nim plasują się Tyson Gay z USA i Yohan Blake z Jamajki, obaj z rezultatem 9,69 sekundy. To właśnie z tych dwóch krajów pochodzą najszybsi sprinterzy, wśród których znaleźć można takie nazwiska jak Jamajczycy Asafa Powell, Nesta Carter i Steve Mullings, czy Amerykanie Justin Gatlin i Maurice Greene. Co ciekawe, istnieją zakłady bukmacherskie na pobicie rekordu na 100m. Jednym z bukmacherów, który ma to w swojej ofercie jest BETFAN.

Podobna sytuacja panuje wśród kobiet. W biegu na 100 metrów dominują Amerykanki, takie jak Florence Griffith-Joyner (10,49 s), Carmelita Jeter (10,64 s) i Marion Jones (10,65 s). Czwartą i piątą pozycję zajmują Jamajki: Shelly-Ann Fraser-Pryce i Elaine Thompson, z czasem 10,70 sekundy.

Czytaj też: Bieg na 400m.

Jeżeli spojrzymy na Polaków, żaden z naszych rodaków nie zdołał jeszcze pokonać barierę 10 sekund. Najlepszy rezultat w historii, wynoszący dokładnie 10 sekund, należy do Mariana Woronina i został osiągnięty ponad trzy dekady temu, 9 czerwca 1984 roku. Co warto podkreślić, Woronin jest uważany za drugiego najmocniejszego białego sprintera na świecie, zaraz po Christophe Lemaitre. Jest jednak również i najszybsza Polka, Ewa Kasprzyk, która pokonała dystans w 10,93 sekundy – rekord ten nie został pobity od 1986 roku.

Król biegu na 100m – Usain Bolt

Bolt to niewątpliwie lekkoatleta, który zasługuje na szczególną uwagę podczas omawiania biegu na 100 m. Bez dwóch zdań jest on monarchą tego dystansu. Ten 33-letni Jamajczyk może już nie brać czynnego udziału w lekkoatletyce, ale nadal jest rekordzistą świata nie tylko na 100 m, ale i w biegu na 200 m.

Jego osiągnięcia mogą tylko budzić zazdrość wśród sportowców na całym świecie. Bolt zdobył osiem złotych medali olimpijskich, a na mistrzostwach świata zdobył dodatkowych 11 tytułów. Większość z nich zdobył właśnie na 100 m lub w biegach sztafetowych 4×100 m.

Co więcej, Bolt ustanowił również nieoficjalny rekord świata w Warszawie. Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej przemknął 100 m w 9,98 s, a ze względu na zamknięty dach Stadionu Narodowego, wynik ten został uznany za halowy.

Bolt to jeden z największych sportowców na świecie, a mimo to… nie prowadził zbyt zdrowego trybu życia. Słynął ze swojej miłości do fast foodów (szczególnie kurczaka z jednej z popularnych amerykańskich restauracji) i nie unikał imprez. Pomimo tego, zawsze prezentował się doskonale na najważniejszych mityngach. Jak wspomniano wcześniej, jego kolekcja medali i trofeów sportowych jest naprawdę imponująca.

Warto wspomnieć, że rekord Bolta (9,58 s) nie jest jeszcze maksymalnym możliwym wynikiem człowieka na 100 m. W rzeczywistości, sam Bolt biegł szybciej, ale podczas biegu sztafetowego. Jego czas wyniósł 8,79 s, ale niestety nie można go oficjalnie zapisywać jako indywidualny rekord.

Zakończmy na chwilę temat Bolta, aby wspomnieć o jego pasji do piłki nożnej. Kiedy Bolt zdecydował się zakończyć swoją karierę w biegu na 100 m, postanowił zostać profesjonalnym piłkarzem. Przyjął zaproszenie do australijskiego klubu A-League Central Coast Mariners na testy. W ciągu pół roku rozegrał 12 meczów, strzelił trzy gole i miał dwie asysty. Następnie… ponownie zdecydował się zakończyć karierę.

Biegi na 100m – czy człowiek jest najszybszy?

Porównania rezultatów biegu na 100 metrów, zarówno ludzi jak i zwierząt, zawsze przyciągają zainteresowanie. Choć Usain Bolt nie miałby problemu z pokonaniem zebry, która pokonuje dystans w 9,95 sekundy, gepard zdecydowanie go prześcignie, kończąc bieg w imponującym czasie 5,95 sekundy.

Ciekawym porównaniem jest również starcie Bolta z nowoczesnym samochodem. Na dystansie 100 metrów przewaga jest po stronie maszyny, ale na 60 metrach w hali, Bolt wciąż zachowuje przewagę, osiągając prędkość do 45 km/h!

Interesującym jest fakt, że zawodnicy spędzają więcej czasu w powietrzu niż na ziemi podczas biegu na 100 metrów. Dzięki dynamicznym skokom, które pozwalają przeskoczyć około 2,3 metra za jednym razem (w przypadku Bolta, to prawie 3 metry), zawodnicy są w fazie lotu przez większość czasu biegu.

Dziesięciobój – konkurencje

wmzla
3 min czytania

Siedmiobój lekkoatletyczny

wmzla
56 sec read

Bieg na 200 m – rekordy

wmzla
51 sec read