Sportowe rekordy świata 

5 min czytania

wyniki polaków na olimpiadzie

Można by przypuszczać, że z upływem czasu, rekordy sportowe będą ciągle ustanawiane na nowo. Postęp technologiczny wspierający sportowców, nowoczesne metody treningowe, zasady żywienia oraz inne udogodnienia, których sportowcy z poprzednich dekad mogliby tylko zazdrościć, teoretycznie powinny temu sprzyjać. Ale to dalekie od prawdy! W naszym zestawieniu znajdziecie rekordy sportowe, które utrzymują się na szczycie przez wiele lat i nie ma żadnych oznak, że w bliskiej przyszłości zostaną one przebite!

Bieg na 100 m

Biegi krótkodystansowe, szczególnie te na dystansie 100 metrów, są często postrzegane jako rywalizacja o miano najważniejszego człowieka na świecie. Chyba od samego początku sprint na krótkim dystansie zawsze był najbardziej ekscytującą i popularną konkurencją wśród fanów lekkoatletyki, a rekordy szybkości są notowane od początku wprowadzenia tej konkurencji na igrzyska olimpijskie.

W 1912 roku, podczas Olimpiady w Sztokholmie, rekord 100 metrów wyznaczyli dwaj sportowcy, Donald Lippincott i Jackson Scholz, pokonując dystans w czasie 10,6 sekundy (mierzone ręcznie). Od tego momentu, rekordowy czas prawie się nie zmienił, ale pomiar stał się bardziej precyzyjny dzięki zastosowaniu elektroniki. Najkrótszy czas na 100 metrów należy teraz do Usaina Bolta, który pokonał tę odległość w zaledwie 9,58 sekundy podczas zawodów w Berlinie w 2009 roku.

Również rekord kobiety jest wart uwagi, który od 1988 roku jest w posiadaniu Florence Griffith-Joyner. Sportowiec przebiegła 100 metrów w 10,49 sekundy.

Jakie są osiągnięcia Polski w sprincie na 100 metrów? Marian Woronin potrzebował prawie 10 sekund — dokładniej 9,992 sekundy — aby pokonać ten dystans. Ustanowił on rekord Polski w 1984 roku i od tego czasu żaden inny polski zawodnik nie był w stanie mu dorównać.

Bieg na 200 m.

Skok w dal i jego rekordy

Skok w dal polega na osiągnięciu jak największej odległości po skoku z jednej nogi po pełnym rozbiegu. Pomimo prostoty tej dyscypliny, profesjonaliści potrafią skakać na odległości, które wydają się niemożliwe dla przeciętnej osoby. Aktualny rekord świata należy do Mike’a Powella, który podczas Mistrzostw Świata w 1991 roku w Tokio osiągnął zawrotną odległość prawie 9 metrów! Oficjalny rekord, który wtedy ustanowił, wynosi 8,95 m!

Rekordy skoku wzwyż

Skok wzwyż to specyficzna dyscyplina lekkoatletyczna, która polega na przekraczaniu zawieszonej poprzeczki przy użyciu odpowiedniej techniki, bez żadnej pomocy. Zawodnicy starają się przeskoczyć jak największą wysokość, a nie skoczyć na jak największą odległość. Skok wzwyż na szczytowym poziomie jest dominowany przez Kubańczyka Javiera Sotomayora, który w 1993 roku ustanowił niepobity do dziś rekord świata 2,45 metra podczas zawodów w hiszpańskiej Salamance.

Dziewięć lat temu, rekord dla kobiet został ustanowiony przez Stefke Kostadinową. Na zawodach w Rzymie w 1987 roku, ta bułgarska skoczkini wzwyż osiągnęła wysokość 2,09 m, co jest równocześnie rekordem Europy. Polski rekord należy do Artura Partyki, który ustalił go w 1996 roku w Eberstadt skokiem na wysokość 2,38 m.

Skoki o tyczce

Pole vaulting to ostatnia ze „skokowych” dyscyplin lekkoatletycznych. Poprzeczka jest zawieszona na większej wysokości niż w skokach wzwyż, a zawodnicy pokonują ją za pomocą specjalnej tyczki.

Sztandarowym zawodnikiem tej dyscypliny, który może się poszczycić dwoma rekordami świata — w hali oraz na stadionie otwartym — jest Szwed Armand Duplantis. To jedne z najświeższych rekordów w naszym zestawieniu — Duplantis ustanowił je w 2020 roku. Pierwszy, rekord świata na hali, ustanowił 15 lutego 2020 roku w Glasgow, skacząc na wysokość 6,18 m. Następnie, 17 września, podczas Diamentowej Ligi w Rzymie, skoczył 6,15 m na stadionie otwartym.

Najwyższy rekord na świeżym powietrzu jest na imię Jelena Isinbajewa (5,06 m), a w przypadku skoków w hali — dominuje Jennifer Suhr (5,03 m). Piotr Lisek jest posiadaczem rekordu Polski, osiągając 6,02 m na stadionie oraz 6,00 m w skokach halowych.

Rekordy w rzucie młotem

Rzut młotem to konkurencja lekkoatletyczna o skomplikowanej technice. Zawodnicy muszą obracać się w kołowym obszarze o średnicy 2,135 m, trzymając młot — kulę przymocowaną do stalowego lina, i wypuszczać go w odpowiednim momencie, aby posłać go jak najdalej. Obecny rekord świata w tej konkurencji należy do Yuri Sedykh ze Związku Radzieckiego. Ustanowił go w 1986 roku, rzutem na odległość 86,74 m.

Paweł Fajdek, mistrz Polski w rzucie młotem i twarz naszej kampanii „Medale dla Najlepszych”, pobił rekord krajowy. Zanotował on rzut na odległość 83,93 metrów podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego w Szczecinie w 2015 roku.

Nasza wybitna lekkoatletka, Anita Włodarczyk, posiada w swoim dorobku rzut młotem na rekordową odległość. Podczas zawodów w Warszawie w 2016 roku, osiągnęła ona imponujące 82,98 m. Tym samym Włodarczyk ustanowiła rekord świata, Europy i Polski. Ponadto Anita jest również posiadaczką rekordu olimpijskiego. Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro osiągnęła złoto, rzucając młotem na odległość 82,29 m. Anita Włodarczyk to niewątpliwie wybitna postać w świecie sportu.

Skoki narciarskie

Sport zimowy, który zdobył popularność dzięki takim zawodnikom jak Adam Małysz, Kamil Stoch czy Piotr Żyła, to ulubione rozrywki wielu. Mimo różnorodności skoczni, co utrudnia ustanowienie oficjalnego rekordu, najdłuższy skok na świecie jest często uważany za nieoficjalny rekord świata. Obecnym rekordzistą jest Stefan Kraft z Austrii, który 18 marca 2017 roku na gigantycznej skoczni w Vikersund poleciał na niesamowitą odległość 253,5 m!

Podczas drużynowych zawodów skoków narciarskich w Planicy w 2017 roku, Kamil Stoch osiągnął nieoficjalny rekord Polski, skacząc na odległość 251,5 m.

Wielobój łyżwiarski

Łyżwiarstwo na lodzie to sport pełen dynamiki i emocji. Zawodnicy są w stanie osiągnąć na lodzie zaskakujące prędkości — najszybszy z nich, Holender Kjeld Nuis, osiągnął w specjalnie przygotowanych warunkach prędkość 93 km/h. Nie powinno więc dziwić, że zasługują oni na rekordy w pokonywaniu dystansów 500,1000 czy nawet 10000 metrów.

Na krótkiej trasie o długości 500 metrów, najwyższym osiągnięciem wśród mężczyzn jest wynik Rosjanina Pawła Kuliżnikowa (33,61 s), podczas gdy w przypadku kobiet rekordzistką jest Koreanka Lee Sang-hwa (36,36 s). W najdłuższym natomiast dystansie – 10 000 m – rekordy trzymają w swoich rękach Kanadyjczyk Graeme Fish (12:33,86) i Czeszka Martina Sáblíková.

Artur Waś (34,42 s) i Kaja Ziomek (37,79 s) są rekordzistami Polski na dystansie 500 m Natomiast najlepsze czasy na 10 000 m, osiągnęli Karolina Gąsecka (16:27,45) i Paweł Zygmunt (13:19,73).

Szybkie narciarstwo — osiągnięcia sportowe

Szybkie narciarstwo to specjalistyczna dziedzina, gdzie podstawowym celem jest jak najprędzej zjechać ze stoku w linii prostej. Zawodnicy często osiągają w tym sporcie niewiarygodne prędkości. Globem rekordu może się poszczycić Włoch Simone Origone, który na szczycie Cabriere we Francji, osiągnął prędkość 252,454 km/h.

Jednak również Polacy mają swoje osiągnięcia w tej dziedzinie. Jędrzej Dobrowolski, na tej samej trasie co Origone, zdołał osiągnąć prędkość 244,233 km/h. Ten rezultat udało mu się osiągnąć w 2016 roku.

Zobacz także: Najszybszy człowiek świata.

Najwcześniej zdobyta bramka

Nie jest rzadkością zobaczyć mecze piłki nożnej, które przez całe 90 minut nie przynoszą żadnej bramki. Tym bardziej szczęśliwi mogą czuć się więc fani, którzy obserwowali spotkanie rosyjskiego klubu Mitos Novocherkassk. Zawodnik tego zespołu, Michaił Osinow, jest uważany za osobę, która strzeliła najbardziej ekspresyjną bramkę na świecie. Zaledwie 2,68 sekundy upłynęło od momentu rozpoczęcia meczu przeciwko Olympii Gelendzhik do momentu, gdy piłka znalazła się w siatce.

Najwcześniejsze czerwone i żółte kartki w historii futbolu

Futbol to gra pełna pasji, gdzie zawodnicy często wyrażają swoje emocje na placu gry. Który piłkarz ma na swoim koncie najwcześniej otrzymaną żółtą lub czerwoną kartkę?

Znany z telewizji Vinnie Jones przez długi czas mógł się poszczycić najszybciej zdobytą żółtą kartką. Otrzymał ją zaledwie w 3 sekundzie spotkania między Chelsea a Sheffield United w 1992 roku. Jego rekord przetrwał do 2016 roku, kiedy to został pobity przez piłkarza grającego w jednej z niższych lig brazylijskich. Zawodnik America Futebol Clube otrzymał żółtą kartkę już w 2 sekundzie meczu.

Niesławny rekord światowych mistrzostw należy do José Batisty z Urugwaju. Podczas Mundialu w Meksyku w 1986 roku, już po 48 sekundach od początku meczu, otrzymał czerwoną kartkę za brutalny faul, co osłabiło jego drużynę. To wtedy sędzia usunął go z boiska.

Sprawdź również: bieg na 100 m.

Najwyższy wynik w pojedynczym meczu

W historii futbolu niezapomniane miejsce zajął mecz ligi Madagaskaru pomiędzy drużynami AS Adema i SOE Antananarivo, zakończony fenomenalnym wynikiem 149:0. Zdumiewająco, wszystkie gole strzelili gracze SOE Antananarivo, ale do własnej sieci. Był to ich sposób na wyrażenie sprzeciwu wobec stronniczego sędziowania, które ich zdaniem miało miejsce podczas poprzedniego spotkania.

Rekordzista w oddawaniu rzutów za trzy punkty

Kolejnym rekordem, którym pragniemy podzielić się z fanami NBA, jest liczba oddanych rzutów za trzy punkty. Wymagają one od zawodników strzałów z odległości 7,24 metrów, co z kolei wymaga niesamowitej precyzji.

Zawodnik Golden State Warriors, Klay Thompson, może pochwalić się największą liczbą trafionych „za trzy” w jednym meczu — aż 14 razy. W rezultacie zdobył dla swojej drużyny 42 punkty w wygranym meczu przeciwko Chicago Bulls (149:124).